Villanyszerelő

Villanyszerelő illusztráció

Elektronika és elektrotechnika ágazat képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul. Lehetséges szakmairányok: Épületvillamosság szakmairány, Villamoshálózat szakmairány, Villamos készülék és berendezésszerelő szakmairány.

A villanyszerelő épületek, létesítmények és hálózatok hagyományos és intelligens villamos és napelemes rendszerének kialakítását végző szakember. Az ipari és kommunális létesítmények villamos berendezésének szerelése során kapcsoló- és elosztóberendezést telepít, ipari energiaelosztó vezetéket, szabadvezetéket, kábelt, vezérlő- és szabályozókészüléket, berendezést szerel, javít. Feladatkörébe tartozik a villamos ellenőrző mérések, vizsgálatok és beállítások elvégzése is.

Ajánlott mindazon fiatalok számára, akiket nemcsak vonz a villamosság, de készek a felelős munkavégzésre egy olyan szakmában, amely napjainkra rendkívül felértékelődött. A szakma jó perspektívát és változatos feladatokat kínál.

KOMPETENCIAELVÁRÁS

Logikai gondolkodás, jó szemmérték, tér- és színlátás, önállóság, kézügyesség, problémamegoldó képesség, csapatmunkában együttműködési készség.

A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ

• fogyasztásmérő helyet alakít ki, lakás és épület elosztó berendezést szerel, erős- és gyengeáramú hálózatot létesít;
  • hagyományos és intelligens épület villamos berendezését szereli, javítja, karbantartja, kezelését betanítja;
  • egyszerű multimédiás és kommunikációs alkalmazásokat kezel, terveket, műszaki leírásokat olvas, értelmez;
  • kisgépeket, mérőműszereket, kéziszerszámokat használ a technológiai alapműveleteknél.

ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ

A szakképzésbe történő belépés feltételei:

• Alapfokú iskolai végzettség

Alkalmassági követelmények:

• Foglalkozásegészségügyi alkalmassági vizsgálat: Szükséges
  • Pályaalkalmassági vizsgálat: Nem szükséges

Az oktatás menete:

• 1 félév végén: ágazati alapoktatás
  • 2 félévtől szakirányú oktatás (várhatóan szakképzési munkaszerződéssel)

Kompetenciaelvárás

• Logikai képesség, jó szemmérték, tér és színlátás, önállóság, kézügyesség, csapatmunka, problémamegoldó képesség.

A villanyszerelő szakképzettséggel rendelkező épületek, létesítmények és hálózatok hagyományos és intelligens villamos és napelemes rendszerének kialakítását végző szakember. Az ipari és kommunális létesítmények villamos berendezésének szerelése során kapcsoló- és elosztóberendezést telepít, ipari energiaelosztó vezetéket, szabadvezetéket, kábelt, vezérlő- és szabályozókészüléket, berendezést szerel, javít. Feladatkörébe tartozik a villamos ellenőrző mérések, vizsgálatok és beállítások elvégzése is.

Választható szakmairány: ÉPÜLETVILLAMOSSÁG. A szakmát szerzett tanuló a villamos gépek és készülékek műszerésze, javítója lesz, elektromoshálózat-szerelő, - javító feladatokat véget , épületvillamossági szerelő, villanyszerelő válik belőle.

Digitális és papír alapú dokumentáció alapján villamos és mechanikai kötéseket készít, épületek villamos hálózatának villamos alapszerelését végzi. Kialakítja az épületek villamos áramköreit. Lakóépület csatlakozó vezetékét és fogyasztásmérő helyet létesít. Villamos biztonságtechnikai eszközöket kiválaszt, telepít, üzembe helyez. Kábelösszekötést és kábelvégelzárást készít kisfeszültségű kábelen. Létesítmények villamos kábelhálózatát létesíti és berendezéseit telepíti, elkészíti a megvalósulási dokumentációt. Villamos gépet helyez üzembe. Dokumentáció alapján fotovoltaikus berendezést szerel. Épületvillamos áramkörökhöz tartozó villamos elosztót szerel. Ipari elosztó hálózatot, fővezeték és kábelhálózatot épít ki. Ipari és kommunális épületek intelligens villamos vezérlő és szabályozó berendezéseit, erősáramú hálózatát szereli, üzembe helyezi, kezelését betanítja. Világítási berendezéseket szerel, üzembe.