Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus
Informatika és távközlés ágazat képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul.
Az informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus adott cég munkatársaként helyben telepített, illetve felhő szolgáltatásként igénybe vett hálózati eszközök, szerverek, valamint alkalmazások összehangolt működését biztosítja.
Ajánlott minden fiatal számára, akit az informatikai eszközök működtetése, karbantartása érdekel, aki tud és szeret más csapatokkal együttműködni, és támogatóként kész részt venni egy informatikai rendszer üzemeltetésében.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Rendszerszintű gondolkodás, alapszintű informatikai és hálózati ismeretek, ügyfélközpontú hozzáállás, problémamegoldó készség és együttműködési készség.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- képes számítógépet kezelni, üzemeltetni, irodai, multimédiás és kommunikációs alkalmazásokat telepíteni, karbantartani és használni;
- elvégzi a számítógépek és perifériáik hardveres szerelési, karbantartási és javítási munkáit;
- ellátja a munkaállomások operációs rendszerének telepítését és karbantartását;
- képes a hálózati eszközök, a hálózati operációs rendszerek és az alapvető internetes szolgáltatások telepítésére, üzemeltetésére és karbantartására;
- ellátja a kisebb helyi hálózatok kiépítésével és karbantartásával kapcsolatos feladatokat;
- képes kisebb otthoni, irodai és közepes méretű hálózatok tervezési, illetve felügyeleti feladatait elvégezni;
- elvégzi az informatikai biztonsági eszközök, tűzfalak és vírusvédelmi szoftverek telepítését és konfigurálását;
- felhőszolgáltatásokat kezel.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
Az informatika és távközlés ágazaton belül kínáljuk ezt a képzést, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Ez egy rendkívül dinamikusan fejlődő területe az iparágnak, tehát ha szereted a fejlődést itt a helyed!
Érdekel az internet? Kíváncsi vagy, hogyan épül fel egy hálózat? Szeretsz csapatban dolgozni? Szeretnél ebben az irányban továbbtanulni? Akkor ez a szakma egy jó választás lehet számodra!
A sikeres szakmát szerzők munkaterületei, a szakma birtokában ellátható legjellemzőbb tevékenységek:
Informatikai, illetve hálózati ismeretei birtokában csapatban és önállóan dolgozva kis-és közepes méretű hálózatok tervezésében, telepítésében és üzemeltetésében vesz részt. Együttműködik a rendszerszervezőkkel, szoftverfejlesztőkkel, egyszerűbb problémákat az internetet felhasználva önállóan megold. Felelősségi körébe tartozhat többek között a vállalatnál működő, illetve felhőszolgáltatásként igénybe vett informatikai hálózati eszközök, különböző operációs rendszerű szerverek és munkaállomások, alkalmazások összehangolt működésének és frissítésének biztosítása, a felhőszolgáltatásokhoz kapcsolódás biztosítása. Segítséget nyújt kollégáinak alkalmazások használatában, alkalmazás üzemeltetési feladatokat lát el. Projektek keretében informatikai biztonsági eszközöket, tűzfalakat, vírusvédelmi szoftvereket telepít és konfigurál, virtualizált kiszolgálói környezetet üzemeltet. Programozási alapismeretek birtokában, alkalmazói, illetve webes feladatokat old meg, webes kiszolgálói rendszert üzemeltet, adatbázisokat kezel. Szakmai témákban hatékonyan kommunikál magyarul és angolul egyaránt.
Kompetenciaelvárás
Rendszerszintű gondolkodás, alapszintű informatikai és hálózati ismeretek, ügyfélközpontú hozzáállás, problémamegoldó készség és együttműködési készség.
Ajánlott minden fiatal számára, akit az informatikai eszközök működtetése, karbantartása érdekel, aki tud és szeret más csapatokkal együttműködni, és támogatóként kész részt venni egy informatikai rendszer üzemeltetésében.
Ezen a tanulmányi területen oktatott idegen nyelv: angol nyelv
A nyári szünidő alatt nincs egybefüggő szakmai gyakorlat.
A szakképzésbe történő belépés feltételei:
Alapfokú iskolai végzettség
Alkalmassági követelmények:
Foglalkozásegészségügyi alkalmassági vizsgálat: Nem szükséges
Pályaalkalmassági vizsgálat: Nem szükséges