Kereskedelmi értékesítő
Kereskedelem ágazat képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul.
A kereskedelmi értékesítő a korszerű eladástechnikák alkalmazásával kiszolgálja és tájékoztatja a vásárlókat.
Értékesítési stratégiája a vevői igényeken alapul, tevékenysége kiterjed továbbá az áru beszerzésére, átvételére, készlet kezelésére, állagmegóvására és a környezetvédelemre.
Ajánlott minden fiatal számára, aki szeret emberekkel foglalkozni, szereti a változatos kihívásokat, ösztönzi a kereskedelem dinamizmusa, fontos számára a hosszú távú karrierlehetőség.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Önállóság, felelősségtudat, kommunikációs készség, csapatban való együttműködés, precizitás, problémamegoldó képesség, jó kapcsolatteremtő képesség, empátia, digitális eszközök készségszintű használata.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- komplex értékesítői feladatot lát el;
- felméri a vásárló igényeit, bemutatja az árut és a lehetséges kapcsolódó szolgáltatásokat, szakmai tanácsaival segíti a vásárlót a döntésében;
- közreműködik az árubeszerzés folyamatában, előkészíti a megrendelést és megrendeli az árut;
- ellátja az eladásra kerülő áruk átvételével, raktározásával, készletezésével és állagmegóvásával kapcsolatos feladatokat;
- kialakítja és fenntartja az üzlet polcképét;
- kezeli a kereskedelmi egységekben használatos szoftvereket és mobil alkalmazásokat;
- elvégzi az online értékesítéshez kapcsolódó szolgáltatásokat;
- szakszerűen használja a pénztárgépet;
- kezeli a vevői panaszokat;
- kezeli a szakterületének megfelelő gépeket, berendezéseket, eszközöket.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
A kereskedelem ágazat 3 éves képzése nappali rendszerű szakképző iskolai oktatásban, amely szakképzettség megszerzésével zárul. A kereskedelem az áruk rendszeres adásvétele, egy olyan tevékenység, amelynek eredményeként a termékek az előállítójuktól eljutnak a felhasználóhoz, azaz a fogyasztóhoz. Szeretnél kereskedő lenni? Szereted a divatot? Naprakész információkkal rendelkezel a műszaki életben? Szereted az emberi kapcsolatokat? Akkor ez a szakma érdekelhet!
A sikeres szakmát szerzők munkaterületei, a szakma birtokában ellátható legjellemzőbb tevékenységek:
Ellátja a kereskedelmi egység szabályszerű működésével kapcsolatos komplex értékesítői feladatokat. A különböző szakterületen működő kereskedelmi egységekben tájékoztatja és kiszolgálja a vásárlókat. Körültekintően, a megismert és felismert vevőtípusoknak megfelelően kommunikál a vevőkkel.
Kommunikációja az asszertív kommunikációra épül, amelynek során korszerű eladói technikák alkalmazásával szolgálja ki a potenciális vásárlókat. Közreműködik az árubeszerzés folyamatának lebonyolításában. Ellátja az eladásra kerülő áruk átvételével, raktározásával, készletezésével, állagmegóvásával kapcsolatos feladatokat. Az áruk értékesítésre történő előkészítésével, eladótéri kihelyezésével, értékesítésével segíti a kereskedelmi egység működését. Elvégzi az online értékesítéshez kapcsolódó szolgáltatásokat, kezeli a kereskedelmi egységében használatos szoftvereket és mobil alkalmazásokat. Szakszerűen használja a pénztárgépet és a munkáját segítő analóg és digitális berendezéseket, eszközöket.
A tanulmányok alatt a szakmacsoporton belül kiemelt hangsúlyt kap a gyakorlatorientált duális képzés, amelynek során a tanulók megismerik a pálya szépségeit, nehézségeit, hasznosságát, fejlődésének irányát, a munkaterületen dolgozók tevékenységét, annak távlatait. Megismerkednek új technológiákkal, digitális eszközökkel, amelyek a munkafolyamatokat segítik.
Előtérbe kerül a szakmai idegen nyelv elsajátítása. Ismereteket szereznek az áruforgalom lebonyolításáról, az online értékesítés területéről, a klasszikus eladói tevékenységről, valamint a termelési és gazdálkodási folyamatokról.
A képzés segíti a tanulókat leendő szakmai szerepük kiválasztásában, megfogalmazásában, a saját egyéni életpályájuk reális megtervezésében. Kialakul bennük a szakma iránti szeretet, a munkakörhöz szükséges magatartás és felelősségérzet.
Kompetenciaelvárás
Önállóság, felelőségtudat, kommunikációs készség, csapatban való együttműködés, empátia, problémamegoldó képesség.
A nyári szünidő alatt egybefüggő szakmai gyakorlat teljesítése szükséges a tizedik évfolyamon 140 óra.
A szakképzésbe történő belépés feltételei:
Alapfokú iskolai végzettség
Alkalmassági követelmények:
Foglalkozásegészségügyi alkalmassági vizsgálat: Szükséges
Pályaalkalmassági vizsgálat: Nem szükséges