Kereskedelmi értékesítő

Kereskedelmi értékesítő illusztráció

Kereskedelem ágazat képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul.

A kereskedelmi értékesítő a korszerű eladástechnikák alkalmazásával kiszolgálja és tájékoztatja a vásárlókat.

Értékesítési stratégiája a vevői igényeken alapul, tevékenysége kiterjed továbbá az áru beszerzésére, átvételére, készlet kezelésére, állagmegóvására és a környezetvédelemre.

Ajánlott minden fiatal számára, aki szeret emberekkel foglalkozni, szereti a változatos kihívásokat, ösztönzi a kereskedelem dinamizmusa, fontos számára a hosszú távú karrierlehetőség.

KOMPETENCIAELVÁRÁS

Önállóság, felelősségtudat, kommunikációs készség, csapatban való együttműködés, precizitás, problémamegoldó képesség, jó kapcsolatteremtő képesség, empátia, digitális eszközök készségszintű használata.

A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ

• komplex értékesítői feladatot lát el;
  • felméri a vásárló igényeit, bemutatja az árut és a lehetséges kapcsolódó szolgáltatásokat, szakmai tanácsaival segíti a vásárlót a döntésében;
  • közreműködik az árubeszerzés folyamatában, előkészíti a megrendelést és megrendeli az árut;
  • ellátja az eladásra kerülő áruk átvételével, raktározásával, készletezésével és állagmegóvásával kapcsolatos feladatokat;
  • kialakítja és fenntartja az üzlet polcképét;
  • kezeli a kereskedelmi egységekben használatos szoftvereket és mobil alkalmazásokat;
  • elvégzi az online értékesítéshez kapcsolódó szolgáltatásokat;
  • szakszerűen használja a pénztárgépet;
  • kezeli a vevői panaszokat;
  • kezeli a szakterületének megfelelő gépeket, berendezéseket, eszközöket.

ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ

A kereskedelem ágazat 3 éves képzése nappali rendszerű szakképző iskolai oktatásban, amely szakképzettség megszerzésével zárul. A kereskedelem az áruk rendszeres adásvétele, egy olyan tevékenység, amelynek eredményeként a termékek az előállítójuktól eljutnak a felhasználóhoz, azaz a fogyasztóhoz. Szeretnél kereskedő lenni? Szereted a divatot? Naprakész információkkal rendelkezel a műszaki életben? Szereted az emberi kapcsolatokat? Akkor ez a szakma érdekelhet!

A sikeres szakmát szerzők munkaterületei, a szakma birtokában ellátható legjellemzőbb tevékenységek:

Ellátja a kereskedelmi egység szabályszerű működésével kapcsolatos komplex értékesítői feladatokat. A különböző szakterületen működő kereskedelmi egységekben tájékoztatja és kiszolgálja a vásárlókat. Körültekintően, a megismert és felismert vevőtípusoknak megfelelően kommunikál a vevőkkel.

Kommunikációja az asszertív kommunikációra épül, amelynek során korszerű eladói technikák alkalmazásával szolgálja ki a potenciális vásárlókat. Közreműködik az árubeszerzés folyamatának lebonyolításában. Ellátja az eladásra kerülő áruk átvételével, raktározásával, készletezésével, állagmegóvásával kapcsolatos feladatokat. Az áruk értékesítésre történő előkészítésével, eladótéri kihelyezésével, értékesítésével segíti a kereskedelmi egység működését. Elvégzi az online értékesítéshez kapcsolódó szolgáltatásokat, kezeli a kereskedelmi egységében használatos szoftvereket és mobil alkalmazásokat. Szakszerűen használja a pénztárgépet és a munkáját segítő analóg és digitális berendezéseket, eszközöket.

A tanulmányok alatt a szakmacsoporton belül kiemelt hangsúlyt kap a gyakorlatorientált duális képzés, amelynek során a tanulók megismerik a pálya szépségeit, nehézségeit, hasznosságát, fejlődésének irányát, a munkaterületen dolgozók tevékenységét, annak távlatait. Megismerkednek új technológiákkal, digitális eszközökkel, amelyek a munkafolyamatokat segítik.

Előtérbe kerül a szakmai idegen nyelv elsajátítása. Ismereteket szereznek az áruforgalom lebonyolításáról, az online értékesítés területéről, a klasszikus eladói tevékenységről, valamint a termelési és gazdálkodási folyamatokról.

A képzés segíti a tanulókat leendő szakmai szerepük kiválasztásában, megfogalmazásában, a saját egyéni életpályájuk reális megtervezésében. Kialakul bennük a szakma iránti szeretet, a munkakörhöz szükséges magatartás és felelősségérzet.

Kompetenciaelvárás

Önállóság, felelőségtudat, kommunikációs készség, csapatban való együttműködés, empátia, problémamegoldó képesség.

A nyári szünidő alatt egybefüggő szakmai gyakorlat teljesítése szükséges a tizedik évfolyamon 140 óra.

A szakképzésbe történő belépés feltételei:

Alapfokú iskolai végzettség

Alkalmassági követelmények: